Oblečení na zimní výlet na kole

Jste jedni z těch, které nezastaví ani mínusové teploty a po práci nebo o víkendu Vás začnou svrbět konečky prstů, které v tu ránu začnete navlékat do rukavic a rukavice chytají řídítka a jedete aspoň na krátký výlet?

Jste? V tom Vás můžeme jedině podpořit :)


Nezapomeňte se ale v tom chvatu po cestě ke svému oblíbenému kolu i pořádně obléci.

Při vybírání oděvu do zimního počasí musíme kalkulovat i s dalšími faktory, které mohou teplotu výrazně ovlivnit. Například vítr při rychlé jízdě na kole může způsobit ještě větší ochlazení cyklisty natolik, že pocitová teplota jezdce v tu chvíli bude o 10°C nižší. Proto je třeba se na kolo obléci tepleji než třeba na běh.


Co bychom tedy doporučili vybrat ze šatníku?


Samozřejmostí je výběr funkčního prádla. Ideální volbou je speciální cyklistické oblečení určené do zimního období - dostatečně odvádí pot, střih je přizpůsoben na pozici sedícího cyklisty prodloužením na zádech, kalhoty jsou vyztužené atd.


Základem pro oblečení je zimní dres s dlouhými rukávy a rolákem ke krku. Dres je většinou z vnitřní strany zateplený, podle potřeby a venkovní teploty ale můžete přidat ještě spodní vrstvu funkčního prádla. Dres i se spodním prádlem ale většinou v mrazech stále nestačí. Je tedy dobré přiobléct ještě alespoň cyklistickou vestu. Vesty bývají odolné proti dešti a větru a většinou jsou dobrou první záchranou, abyste zůstali v suchu a teple. Lepší než vesta je do zimy cyklistická bunda, tu využijete už když teplota klesne pod 10°C. Membrány bund zajišťují odolnost proti větru a dešti a přitom zaručují prodyšnost.


A co na nohy? Samozřejmě dlouhé zateplené vyztužené cyklistické kalhoty, neboli “čapáky”. Stejně jako dresy jsou prodyšné a přitom odolné.


To bychom měli základ oblečení. Ale znáte to, občas vyleze nohavice nebo rukáv a to pak není nic příjemného. A brzdit se zmrzlými prsty téměř ani nejde. Doplňky u zimního cyklistického oblečení nejsou proto o nic méně důležité jako oblečení samotné.

Jednou z vychytávek jsou cyklistické návleky. Ty se vyrábějí na ruce i na nohy a dokonce i na tretry. Návleky na ruce a na nohy slouží spíš jako prodloužení krátkých rukávů nebo nohavic. Návleky na tretry se vyrábí z neoprenu, lycry nebo softshellu, tudíž nejen zateplují nohy v tretrách, ale chrání je i před chladem, větrem i vlhkostí. Pokud jste ovšem vášniví zimní cyklisté, neváhejte a zainvestujte do voděodolných zimních kotníkových treter a nebudete potřebovat návleky.


Levnější ale podstatnou specialitou pro zimní cyklistiku jsou zateplené cyklorukavice, které oceníte i pokud pojedete pouze párkrát za zimu. Při jízdě jsou ruce přímo vystaveny proudícímu vzduchu, takže snadno a rychle promrznou, a to rozhodně není radno podceňovat. Posledním doplňkem, který nám připomínaly před cestou snad všechny maminky, je čepice. Na hlavě už sice máte na kolo helmu, ale klasická helma je dimenzovaná spíše na bezpečnou ochranu při pádu než na zahřátí. Proto je nezbytné pod ní přidat ještě čepici, nejlépe zateplenou, podle potřeby a teploty.


Tak a teď už jste snad připraveni se vydat s chladným zimním větrem o závod :)


Zdroje: https://www.kola-radotin.cz/nakupni-radce/jak-se-obleci-v-zime-na-kolo

https://www.active.com/cycling/articles/cold-weather-riding-tips-to-stay-warm-on-the-bike-875480


Český výrobce jízdních kol a elektrokol

BIKE SHOP - oficiální značková prodejna
Okružní 697, České Budějovice
otevírací doba: Po-Pá 9:00 - 17:00
tel.: 800 882 882

Sdílejte s námi všechny novinky a akce na našem Facebookovém profilu a Instagramu.

BOHEMIA BIKE a.s. | created by JIRAKSTUDIO, developed by 5T-NET s.r.o. & Bratři webu © 2016