Na kole i v zimě?

Se změnou letního času na zimní a prvními mrazíky většina cyklistů přesedlá do auta nebo vezme na milost městskou hromadnou dopravu. Záběry ze západoevropských metropolí však ukazují trend, kterým jsou houževnatí celoroční cyklisti. Ti neodloží kolo ani při sněhové kalamitě, přestože vypadají často jako sněhuláci a jízda pro ně asi není příliš velkým požitkem. Zimní cyklistika má ale svá úskalí, která je dobrá znát.


Jízda v zimě s běžnými plášti může být velmi nebezpečná, protože silnice kloužou a cyklostezky bývají zřídka udržované. Přestože u nás už moc často nemáme sněhovou kalamitu, na kole vám to v zimě může nebezpečně podkluzovat, což přináší zvýšené riziko pádu nebo srážky s autem. Dvakrát si rozmyslete, jestli vám zimní jízda na kole stojí za to a pokud ano, mrkněte na nabídku plášťů s hřeby. Ani jejich použití však není ideální.


Přestože pláště s hřeby se vám na první pohled mohou jevit jako skvělé řešení a nezbytnost pro jízdu na kole v zimě, ve skutečnost je využijete především při jízdě na zamrzlých jezerech či rybnících. Ve městě vás budou zpomalovat vysokým třením a otravovat hlukem. Pláště s hřeby jsou určené hlavně pro závodníky na ledě a cyklisty, kteří jezdí v zimě v terénu. Ideální povrch pro jejich použití není kluzká vozovka, ale led nebo ušlapaný sníh.


Dobrou nabídku má značka Schwalbe, u které si vybere i městský cyklista. Jejich pláště jdou totiž upravit pomocí nahuštění. Při normálním tlaku s nimi můžete jezdit i po asfaltovém povrchu.


Pokud chcete vyrazit na kole i při námraze, nebo si nejste jisti, zda po cestě do práce nepotkáte náledí, je dobré mít široké a měkčí pláště s velkou přilnavostí. Hřeby jsou pak už spíš něco navíc, co využijete opravdu zřídka.


Samostatnou oblastí jsou kola „Fat Bike“, horská kola s extrémně širokými pneumatikami. S těmi normálně po městě určitě jezdit nebudete, ale pro extrémní jezdce jsou ideální, neboť s nimi jde jezdit ve sněhu, v písku i v horském terénu.

Český výrobce jízdních kol a elektrokol

BIKE SHOP - oficiální značková prodejna
Okružní 697, České Budějovice
otevírací doba: Po-Pá 9:00 - 17:00
tel.: 800 882 882

Sdílejte s námi všechny novinky a akce na našem Facebookovém profilu a Instagramu.

BOHEMIA BIKE a.s. | created by JIRAKSTUDIO, developed by 5T-NET s.r.o. & Bratři webu © 2016