Jak si vybrat správné cyklistické brýle?

Cyklistické brýle nejsou jen pouhý doplněk. Správně vybrané brýle vás ochrání před světlem, deštěm, blátem, prachem, pískem i poletujícím hmyzem, proto jsou brýle nezbytnou součástí cyklistického vybavení a je zapotřebí vybírat je pečlivě.

Nekupujte si jen sluneční brýle, při výběru cyklistických brýlí je důležité se zaměřit na více aspektů než je pouhá ochrana očí před UV zářením.

V první řadě je třeba zamyslet se nad obroučkami. Pokud jste běžný cyklista postačí vám brýle s obroučkami. Bezobroučkové brýle se hodí spíše pro triatlon a biketrial, protože absencí obrouček zvětšují zorné pole a usnadňují jízdu ve skloněné pozici.

Druhým aspektem výběru brýlí jsou zorníky neboli skla. Existuje mnoho druhů zorníků, které se hodí pro různé podmínky při jízdě na kole.

-          Tmavé zorníky jsou jedna z nejobvyklejších možností výběru, chráním před stálým slunečním zářením a nemají vliv na vnímání barev.

-          Hnědé a měděné zorníky mají podobné vlastnosti jako ty tmavé, výhodou je zvýšený kontrast barev, umožňuje přesněji vidět výmoly a překážky na trati

-          Oranžové a žluté zorníky také zvyšují kontrast, ale hodí se spíše do zhoršených světelných podmínek, ne na přímé slunce

-          Čiré zorníky se pro absenci zbarvení hodí především do špatných světelných podmínek, vhodné jsou i k jízdě v noci, navíc i když si to mnoho lidí neuvědomuje, také poskytují 100% ochranu před UV zářením.

-          Polarizační (antireflexní) zorníky nepropouštějí k očím odražené světlo od lesklých ploch jako je vodní hladina a sníh, oproti výše zmíněným zorníkům se za ně však připlatíte.

-          Fotochromatické neboli samozabarvující zorníky reagují na časté změny intenzity světla, nevýhodou je opět jejich vyšší cena.

-          Další možností je úprava proti mlžení, která zabraňuje kondenzování par a zabraňuje mlžení při velké fyzické aktivitě a vlhkém počasí.

-          Pokud nemáte v plánu investovat do brýlí velké peníze, ale potřebujete z důvodu změny světelných podmínek při jízdě různé zorníky, kupte si brýle s vyměnitelnými skly, tak budete moci střídat zorníky a mít pouze jedny obroučky.

-          Nemůžeme také zapomenout na dioptrické brýle, většina značkových výrobců brýlí obvykle nabízí i brýle, pro ty, kteří se bez brýlí neobejdou a nošení čoček se vyhýbají. Brýle jsou na vnitřní straně opatřené klipem, do kterého si lze nechat vybrousit dioptrická skla a stačí je pouze zacvaknout a můžete vyrazit na cestu.

Na co dalšího si dát při výběru pozor?

Především si brýle vždy vyzkoušejte, musí vám pohodlně sedět. Nesmí vás nikde tlačit ani klouzat po nose a měly by zakrývat celou plochu kolem očí bez mezer, aby je co nejvíce chránily.

Také je důležité vybrat brýle z vhodného materiálu odolného poškrábání a drsnějšího zacházení na cestách.

Zdroje:

https://blog.theclymb.com/tips/choosing-the-right-cycling-sunglasses/   

https://cyclerskit.com/blog/7-tips-to-choose-the-best-cycling-sunglasses/

Český výrobce jízdních kol a elektrokol

BIKE SHOP - oficiální značková prodejna
Okružní 697, České Budějovice
otevírací doba: Po-Pá 9:00 - 17:00
tel.: 800 882 882

Sdílejte s námi všechny novinky a akce na našem Facebookovém profilu a Instagramu.

BOHEMIA BIKE a.s. | created by JIRAKSTUDIO, developed by 5T-NET s.r.o. & Bratři webu © 2016